NOBILITAS CARPATHIAE
OBČIANSKE ZDRUŽENIE
potomkov šľachticov na Slovensku
Hradný kapitán má po 350 rokoch pamätnú tabuľu*)
Kapitánovi hradnej pevnosti po takmer 350 rokoch odhalili pamätnú tabuľu. Je jedinou jeho dnešnou pamiatkou.
streda 28. 9. 2011 18:30 | Miroslav Antoni
NOVÉ ZÁMKY. Na tunajšej Kalvárii má pamätnú tabuľu gróf Adam Forgách. V 17. storočí bol županom Novohradskej stolice, krajinským sudcom a v rokoch 1643 až 1663 kapitánom pevnosti Nové Zámky.
Zahraniční hostia slávnosti. Foto: Mikuláš Práznovszky
„Na výrobu tabule a zorganizovanie odhalenia sme nedostali žiadnu podporu vlády Slovenskej republiky, ani od mesta a jeho volených predstaviteľov. Prispeli členovia občianskeho združenia, občania nášho mesta aj iných miest, hoci s pamiatkou grófa Adama Forgácha nie sú spätí natoľko ako Novozámčania,“ povedal Mikuláš Práznovszky, predseda občianskeho združenia Nobilitas Carpathiae.
Slávnostná sv. omša vo farskom kostole. Foto: Mikuláš Práznovszky
Kto bol vlastne gróf Adam Forgách?
Regionálny historik Alexander Strba dodal, že tunajšia Forgáchova bašta nie je pomenovaná podľa grófa Adama Forgácha, ale podľa jedného z najchýrnejších protitureckých bojovníkov 16. storočia, grófa Šimona Forgácha I., ktorý sa zúčastnil poslednej fázy stavebných prác novozámockého hradu a bol aj prvým hradným kapitánom.
Gróf Adam Forgách sa narodil v roku 1601. V roku 1640 získal grófsky titul. Bol trikrát ženatý, mal 7 detí. Od roku 1643 zastával funkciu hlavného kapitána novozámockého hradu počas obliehania vojskami tureckého veľkovezíra Ahmeda Köprülüdu.
Sprievod ku Kalvárii, kde osadili pamätnú tabuľu.
Začali ho obliehať 16. augusta 1663, 24. septembra posádka opustila hrad. Osud Nových Zámkov bol spečatený na 22 rokov. Gróf Adam Forgách bol postavený pred súd a jeden rok väznený v Győri. Preukázala sa však jeho nevina a za jeho hrdinské bránenie Nových Zámkov bol prepustený. Zomrel v roku 1681 a je pochovaný v Trnave.
Jeho potomok postavil župný úrad v Nitre
„Mal rád prírodné vedy. V jeho spoločnosti sa pohyboval prírodovedec Ján Bonanus, ktorého Adam Forgách spolu s arcibiskupom Lippayom poverili zriadením botanických záhrad v Bratislave a Banskej Bystrici. Svoje životné skúsenosti Forgách vydal knižne v dielach: Opis bitky o Nové Zámky, Zväzok citátov a pojednaní.
Novozámocký duchovný Zoltán Ďurčo a predseda občianskeho Združenia Nobilitas Carpathiae Mikuláš Práznovszky pri odhalení tabule.
Pochovali ho k otcovi a strýkovi kardinálovi Františkovi, do krypty v trnavskej bazilike sv. Mikuláša,“ povedal Miroslav Eliáš, správca Mestského múzea Šurany, rodový historik a autor knihy o Forgáchovcoch. „Z jeho potomkov spomeňme aspoň vnuka - generála Františka IX., ktorý sa vyznamenal v službách Márie Terézie a pochovaný je v kostole v Komjaticiach. Adamov pravnuk Mikuláš XI. ako nitriansky župan dal postaviť budovu župného úradu v Nitre, kde i dnes sídli predseda Nitrianskeho kraja.
Škoda, že priamo na mieste jeho posledného odpočinku v trnavskej bazilike sa nezachoval žiadny pamätník. A preto môžem povedať, že táto pamätná tabuľa je jedinou pripomienkou grófovi a generálovi Adamovi Forgáchovi.“
Pozvanie organizátorov - občianskeho združenia Nobilitas Carpathiae - na slávnostné odhalenie prijali predstavitelia niekoľkých zahraničných rytierskych rádov, cirkevní hodnostári, zástupcovia samosprávy a spoločenských organizácií.
Novozámčania si prezreli pamätnú tabuľu. Foto: Mikuláš Práznovszky
*) Hradný kapitán má po 350 rokoch pamätnú tabuľu. MY Naše Novosti, XLIXIII/XX, (26. septembra) 2011, č. 38, s. 7.